Touto otázkou sa zaoberá snáď každá maminka ešte pred pôrodom svojho miminka. Niektoré to nechávajú na poslednú chvíľu a niektoré sa zásobujú všetkými možnými vymoženosťami počas celého tehotenstva. Avšak odpoveď na túto otázku nikdy nebude jednoznačná, pretože tak ako má každá maminka iné preferencie, tak aj dieťatko je každé iné. To, čo vyhovuje jednému bábätku a maminke, tak druhej nemusí vyhovovať vôbec. Čím som sa však zásobila ja ešte pred samotným pôrodom bolo uvážlivo premyslené, keďže sa jednalo už o druhý pôrod. Snažila som sa nekupovať zbytočnosti, ktoré som pri prvej dcérke vôbec nevyužila.

Detská postieľka

troll detska postielka drevena

Tú sme naplno využívali aj pri prvej dcére a nebolo inak ani teraz. Myslela som si však, že potrebujem postieľku so zosúvacou stranou. No omyl. Nepoužila som to zatiaľ ani raz, takže nepotrebujem zosúvaciu stranu vôbec. Avšak postieľka je jednoznačne u nás nutnosť, obe dcérky sme učili spávať v postieľke od samého začiatku.

Lehátko/Sedátko/Hojdačka

Pri prvej dcére sme kúpili automatickú hojdačku, v ktorej však vôbec nechcela byť. Takže do tohto sme tentokrát nešli vôbec. Pri druhej som stavila na lehátko/sedátko v jednom a kúpa sa nám veru oplatila. Dcérka je v ňom denne, a začali sme v ňom aj príkrmy. Niektoré maminky idú priamo do detskej stoličky s polohovaním alebo bábätkovským nástavcom. Závisí ozaj od preferencií. Mne vyhovuje toto sedátko aj kvôli tomu, že je ľahko prenosné a teda cestuje všade s nami.

Hniezdo

childhome mojzisov kos na dieta

Toto je u mňa dilema a vôbec to nepovažujem ako nutnosť. Staršia dcéra v tom spávať nechcela, len v tom cez deň ležala a hrala sa. Pri druhej som stavila na Mojžišov kôš. Zatiaľ sa mi však veľmi neosvedčil. Pár krát sa v ňom pohrala, a tiež pár krát v ňom spala. Aktuálne je to zberač hračiek. Ale zato je perfektne fotogenický, takže fotiek v ňom máme mnoho. Nevzdávam to však s ním. V lete ho budem využívať na hranie sa v záhrade, keď už bude dcérka sedieť.

Zavinovačka

Sú rôzne tipy zavinovačiek, od klasických(perinkových), cez plienkové, alebo na spôsob spacieho vaku. Mne a teda mojim dcérkam vyhovovala perinka a plienková zavinovačka. Avšak nie každé bábätko to potrebuje. A tiež to je na krátku dobu. Kým staršej to stačilo cca 2 týždne, tak mladšiu som musela zavinovať 3 mesiace. Ale toto človek nikdy nevie dopredu odhadnúť. A dokonca to niektorí nepotrebujú vôbec.

Nosič

Nosič je tiež špecifická vec. U mňa však nutnosť, ako pri jednej, tak aj pri druhej dcérke. Okrem toho je to brutal pohodlné, ak potrebujete ísť niekam, kde je dostupnosť s kočíkom problematická. Alebo ak vám napadne niekoľko centimetrov snehu a s kočíkom nevyjdete ani pred dom na chodník, čo bol môj tohto zimný prípad. A tiež som to ocenila, keď sa nám kočík pokazil a boli sme bez neho viac ako týždeň. Dôležitý je však výber správneho nosiča a nebáť sa toho. Pri staršej dcére sme výber nosiča podcenili a teda sme ho využívali len doma. Tentokrát som však stavila na odporúčania a recenzie a zistila som, že nosenie je fakt fasa.

Kočík

Toto je pre väčšinu maminiek samozrejmosť. Ale v dnešnej dobe už naozaj nie pre všetky. Už je mnoho maminiek, ktoré kočík nepoužívajú vôbec, miesto toho svoje deti  iba nosia. Ja však stále uprednostňujem kočík a najlepšie v trojkombinácii. Nikdy som však neuvažovala nad kočíkom, či je praktický na cestovanie alebo následne nad kúpou nejakého cestovného kočíka. No teraz som nútená, pretože sa chystáme na dovolenku a zisťujem, že aktuálny kočík, ktorý máme je pri takomto cestovaní totálne nepraktický. Takže už by som v budúcnosti vybrala úplne iný kočík. Teraz však už meniť nebudem (dúfam), ale budem hľadať praktický kočík na cestovanie.

Kojenecká fľaša s ohrievačom na fľaše

Toto sú veci, ktoré proste potrebujete v prípade, čo ak… Aj keď sa vám podarí rozbehnúť dojčenie, tak fľašu aj s ohrievačom viete vždy využiť neskôr. U mňa sú to „must have“ veci, spolu aj so sterilizátorom na fľaše. Pomôcky, ktoré mi uľahčili život aj pri jednej, aj pri druhej dcére.

Vankúš na dojčenie

Mala som v oboch prípadoch. Prvý krát som ho nevyužila takmer vôbec, pretože bol nepraktický, mohutný, jednoducho zbytočnosť. V druhom prípade ho využívam dosť často, pretože mám opak toho prvého vankúša a dokonca s ním rada spím. No určite by som si vedela poradiť aj bez neho. Takže potrebnosť, či zbytočnosť je individuálne. U mňa aktuálne vyhráva pohodlnosť=potrebnosť.

Vanička s novorodeneckou podložkou

Vaničku som kupovala na poslednú chvíľu, lebo som si najprv myslela, že to bude zbytočnosť. Poumývať môžem bábätko aj vo vani. Lenže, keď som nadtým uvažovala, tak by som vlastne minula aj veľa vody a v tej veľkej vani, by proste to drobča „plávalo“. Nehovoriac o tom, že by som vaňu musela každý deň čistiť. Novorodeneckú podložku som tiež najprv odmietla, až kým som opäť nedržala to krehké bábo v ruke a zistila, že tá podložka by sa mi fakt veru zišla.

 

Takže aj napriek tomu, že už akési skúsenosti s prvou dcérou mám, tak sa mi opäť pritrafili nejaké omyly, či zbytočnosti. Nevadí. Ako sa hovorí, človek sa učí celý život. A viem, že aj keby sme mali tretie dieťa, tak by som sa opäť nejakým tým chýbam a omylom pri kúpe bábätkovských potrieb alebo zbytočností nevyhla. Ale ako som písala na začiatku. Všetko je to o preferenciách, pohodlnosti, praktickosti a individuálnosti, čo a komu vyhovuje.

Autor: Lucia Semeníková; Kiarablogsite