Detské hračky

Hračky sú neoddeliteľnou súčasťou vývoja vášho dieťaťa. Pomáhajú dieťaťu učiť sa, poskytujú hodiny zábavy a slúžia ako pohodlný spôsob, ako stráviť s deťmi svoj voľný čas a zaujať ich. Vedeli ste však, že aj hračky si vyžadujú svoju údržbu? My sme sa nechali inšpirovať značkou INFANTINO a pripravili sme pre vás pár tipov, ako udržovať hračky pre malých „žužličov“ čisté. Chceme vám priblížiť zopár možností a niekoľko dobrých rád, ako bezpečne a efektívne vyčistiť detské hračky.

Táto zaujímavá značka z Kalifornie dbá v prvom rade na bezpečnosť a vo všetkých svojich produktoch používa nezávadné materiály bez škodlivých látok.  Inovuje a vymýšľa už celé desaťročia, pričom vždy kladie dôraz na zdravie a šťastie našich malých zákazníkov.

Ako umývať plastové hračky?

Existuje niekoľko spôsobov, ako vyčistiť tvrdé, plastové hračky, ako sú napríklad tie v detských kočíkoch alebo vonkajšie hračky určené na pieskovisko či záhradu. Niektoré hračky a cumlíky môžu byť prevarené, a tým sterilizované, no pri mnohých to nie je možné. Väčšina hračiek má uvedené na obale, či môžu byť čistené v horúcej vode alebo nie. Ak je tento spôsob vhodný, stačí ak hračky pobudnú v horúcej vode asi 3 minúty. Je to skvelé pre silikónové a niektoré plastové hračky, či fľaše a cumlíky. Použiť môžete aj jednoduchý trik a namočiť ich v zmesi vody a octu v pomere 1:1.

Pri čistení si môžete pomôcť aj umývačkou riadu. Umiestniť do nej môžete plastové hračky, ktoré nemajú žiadne batérie, handričku alebo technológiu, ktorá nie je vodotesná. Jednoducho ich dajte do umývačky a nastavte najnižší program. Ak ste extra opatrný, môžete použiť čistiaci prostriedok na prírodnej báze.

Ako čistiť hračky z látky?

Látkové hračky, ako obľúbené medvedíky či bábiky, môžu byť hostiteľom rôznych druhov baktérií, preto je dôležité, aby ste pravidelne čistili aj tieto hračky. Ako na to?

Je dôležité, aby ste najprv skontrolovali, čo hračka obsahuje. Ak balenie a označovanie hračiek uvádza, že môžete prať plyšové hračky v práčke, tak zvyčajne na programe ručného prania do maximálne 30 stupňov. V tomto prípade použite prací prostriedok vhodný pre citlivú pokožku. Väčšina hračiek bude musieť byť vysušená iba na vzduchu, ale uistite sa, že ste si prečítali aj štítok na pokyny na sušenie, aby ste sa vyhli prípadnému poškodeniu. Niektoré textilné hračky môžete umývať aj ručne. Pomocou jemného mydla vydrhnite hračky zubnou kefkou, aby ste sa naozaj zbavili všetkých nečistôt. Zubné kefky a špáradlá sú dokonalým nástrojom, ako sa dostať do úzkych štrbín, kde môže prežívať množstvo baktérií.

Ako vyčistiť veľké detské hračky?

Väčšina veľkých hračiek sa jednoducho do práčky či umývačky riadu nezmestí. V takomto prípade je najvhodnejšie použiť dezinfekčný prostriedok. Buďte ale opatrní a nepoužívajte agresívne chemikálie, pretože tieto hračky prichádzajú do kontaktu s očami a ústami. Dezinfekčný prostriedok si viete vyrobiť aj jednoducho doma.

Zmiešajte 1 šálku destilovaného bieleho octu, 1 šálku destilovanej vody a 30 kvapiek esenciálneho oleja (napr. levanduľa).

  • Vložte tekutinu do rozprašovača.
  • Nastriekajte na hračky a nechajte pôsobiť 1-2 minúty.
  • Čistite vlhkou handričkou.

Túto zmes môžete použiť aj na drevené hračky. Aby ste ich uchránili pred namočením a deformáciou, dezinfekčný roztok naneste na handričku a hračky utrite.

 Ako umývať hračky do kúpeľa?

Detské hračky do kúpeľa prichádzajú do kontaktu s vodou  neustále, a preto by sa vám mohlo zdať, že sú čisté a ich následné čistenie nie je nutné. Opak je však pravdou. Riadne čistenie a starostlivosť o tieto hračky je nevyhnutá, predídete tak nechceným plesniam. Hračky do kúpeľa sa môžu stať domovom mnohých druhov plesní a choroboplodných zárodkov práve kvôli ich používaniu vo vode a vysokej vlhkosti. Preto ich nechajte vždy poriadne vyschnúť a pri čistení môžete použiť už spomínaný dezinfekčný prostriedok.

Ako často by ste mali umývať hračky vášho dieťatka?

Teraz, keď sme si vysvetlili, ako čistiť detské hračky je namieste sa oboznámiť aj s tým, ako často ich čistiť. Hračky, s ktorými sa vaše dieťa hrá denne odporúčame čistiť raz týždenne. Samozrejmosťou je čistenie hračiek po chorobe alebo ak sú vystavené vonkajšiemu prostrediu.

Hračky sú neodmysliteľnou súčasťou detí všetkých vekových kategórií a často ich majú so sebou mimo domu, na detskom ihrisku, v škôlke a škole alebo na návštevách. Preto nezabúdajte aj na ich čistenie. Predídete tak zbytočným chorobám či infekciám. Veď zdravie a spokojnosť našich najmenších je vždy na prvom mieste.